Jak vybrat pračku

JAK VYBRAT PRAČKU

Když si budete chtít koupit novou pračku, určitě si budete vybírat podle toho, zda chcete typ s horním plněním či bočním plněním nebo se sušičkou. Neméně důležitým kritériem jsou jistě rozměry pračky. Měli byste se však také zaměřit na její energetickou třídu a odstředivost.

PRAČKY S PŘEDNÍM PLNĚNÍM
Pračky plněné předem mají otvor na prádlo umístěný v přední části pračky.

Standardní rozměry tohoto typu pračky jsou 85 cm do výšky, 60 cm do šířky a 60 cm do hloubky. Vyrábí se také v tzv. variantě SLIM s hloubkou 45, 40 nebo dokonce 33 cm. Právě rozměry jsou jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru pračky. Změřte si proto místo, kam chcete pračku umístit, za pračkou připočítejte pár centimetrů pro přívodní a odpadní hadici.

Výhodou praček s předním plněním je to, že je lze zabudovat mezi vestavěné spotřebiče (nejčastěji jako součást kuchyňské linky) a prostor nad nimi tak využít k odkládání, krájení apod.

Skrze průhledný buben můžete sledovat průběh praní. Dá se v nich vyprat větší množství prádla a na trhu si můžete vybrat z větší škály výrobků.

PRAČKY S HORNÍM PLNĚNÍM
Pračky plněné shora mají otvor na prádlo umístěný v horní části pračky. Standardní rozměry tohoto typu pračky jsou 85 cm do výšky, 40 cm do šířky a 60 cm do hloubky.

Jako největší výhoda tohoto typu pračky se udává její možnost doplnění po spuštění programu bez nutnosti vypuštění vody.

V dnešní době jsou však již pračky opatřené bezpečnostní záklopkou, v průběhu praní jsou uzamčeny a výše zmíněné tak neplatí. Hodí se do menších bytů, ve kterých je potřeba ušetřit každý centimetr. Naopak je nelze použít jako vestavěné spotřebiče, spíše naopak je potřeba počítat s alespoň 50 cm nad pračkou k otevírání víka.

Další výhodou tohoto typu pračky je snadný přístup bez nutnosti sklánění či ohýbání. Snáze dostupný je také zásobník, který je součástí víka. Lze jej snadno vyjmout a vyčistit. Zaschlá a stará aviváž totiž dost zapáchá.

PRAČKA SE SUŠIČKOU
Stále častěji kupovaným elektrospotřebičem do domácnosti bývá sušička prádla. Běžně se používá jako samostatný stroj, můžete si však zakoupit také přímo pračku se sušičkou.

K sušení spotřebovávají studenou vodu, kterou potřebují ke kondenzaci. Šetří místo a námahu a čas spojený s přemísťováním a sušením prádla.

Cena jednoho spotřebiče je také nižší než při koupi pračky a sušičky zvlášť. Některé pračky se sušičkou dokáží vysušit celé množství prádla (tedy tolik, kolik vyperou), náklady na provoz jsou však mnohem větší, spotřebují spoustu energie i vody.

Většina proto neumožňuje sušit celou náplň, ale zhruba jen polovinu, vyprané prádlo se musí tedy sušit nadvakrát.

Tyto přístroje „2 v 1“ se hodí spíše těm, kteří potřebují šetřit místo nebo potřebují vysušit prádlo pouze občas. Prodej těchto spotřebičů zatím není rozšířený.

SPOTŘEBA VODY A ENERGIE
U praček rozlišujeme dva druhy spotřeby – spotřeba vody a energie. Spotřeba vody bývá u různých praček rozdílná. Samozřejmě platí, že čím úspornější, tím dražší. Energetická spotřeba, tzv. energetická třída se označuje písmeny A až G.

Každý výrobek bílé techniky musí být označen štítkem s tímto údajem. Taktéž platí přímá úměra mezi úsporností a cenou. „Přeplatek“ se vám ale brzy vrátí na ušetřené energii za praní.

Při výběru pračky se proto orientujte na energetickou třídu A, lépe A+. Moderní úsporné pračky spotřebují na jeden cyklus asi 1 kWh energie a 40 – 50 litrů vody, přičemž náklady na elektřinu jsou mnohem větší než náklady na množství vody.

Asi největší vliv na spotřebu energie při praní má zvolená teplota vody. Moderní pračky jsou vybaveny tzv. množstevní automatikou. To znamená, že si pračka nadávkuje jen tolik vody, kolik je nezbytně nutné, a to podle nasákavosti prádla a jeho množství v bubnu.

ODSTŘEĎOVÁNÍ VODY
Moderní pračky používají konstrukci motoru s tzv. komutátorem, který reguluje otáčky. Na konstrukci je připojeno také tachodynamo, které počet otáček kontroluje. Čím rychleji se buben otáčí, tím lépe z prádla odstřeďuje vodu a prádlo je pak po ukončení pracího programu sušší.

Schopnost dosahovat vyšších otáček je samozřejmě opět spojena s vyšší pořizovací cenou. Nejméně kvalitní pračky – dnes již zastaralé typy – jsou schopny odstřeďovat jen na 400 otáček za minutu. Kupte si pračku, která odstřeďuje alespoň 800 otáčkami za minutu, optimálně 1000 – 1200 (tzv. účinnost C).

Špičkové pračky dosahují až 1800 otáček za minutu. Takto vysoké otáčky však mohou některé typy tkanin poškozovat. Tuto pračku si kupte tehdy, budete-li využívat i sušičku prádla. Ušetříte pak energii na jeho usušení.

DOSTUPNOST SERVISU
Před koupí pračky byste se měli zaměřit také na dostupnost autorizovaného servisu. Tento údaj se může zdát po dobu záruky nedůležitý, avšak po jejím vypršení může být nedostatečně dostupný servis příčinou zbytečně velkých výdajů.

ZÁRUČNÍ DOBA
Záruka na veškeré zakoupené výrobky je zákonem daná na 2 roky. Někteří výrobci nabízejí delší záruku za příplatek a je pak na vás, zda tuto možnost využijete či ne. Jiní výrobci nabízejí delší záruku zdarma, popřípadě i bezplatný pozáruční servis.

V případě nabídky delší záruční doby zdarma si podrobně prostudujte všechny podmínky, které budete muset splnit. Občas se může objevit nenápadná podmínka, která v budoucnu reklamaci znesnadní nebo dokonce úplně znemožní.

One thought on “Jak vybrat pračku

  1. Prosím o recenzi a zkušenosti zákazníků s pračkou ROMO WFR 1061 s předním plněním RP003.
    Děkuji!!!

Napsat komentář