Jak vybrat sušičku

Pračka je dnes již samozřejmým doplňkem každé domácnosti. Oproti tomu sušička prádla stále patří k jakémusi luxusu. Využívá ji zhruba jen 2 % domácností. To je oproti ostatním zemím EU velmi málo.

Sušička prádla sice v pokoji zabere kousek místa, ušetří však v interiéru prostor, který od podzimu do jara zabírají šňůry či sušáky na prádlo. Mimoto je schnoucí prádlo zdrojem nadměrného zvlhčování vzduchu, což může vést ke vzniku plísní.

 

PROČ POUŽÍVAT SUŠIČKU

Sušička šetří váš čas nutný pro věšení a sbírání prádla. Prádlo vytažené ze sušičky je měkké, načechrané, voňavé, bez nečistot a alergenů nachytaných při sušení venku. Nehledě na to, že většinu prádla usušeného v sušičce již není potřeba žehlit.

Stejně jako pračky, také sušičky prádla jsou vybaveny různými programy. Program snadné žehlení a ochrana proti pomačkání zajistí, že prádlo bude načechrané, hladké a měkké.

 

JAKÝ TYP SUŠIČKY JE PRO MNE VHODNÝ?

  • Pokud máte rodinný dům s prádelnou a můžete zajistit odvětrávání, bude pro vás dobrou volbou sušička odvětrávací.
  • Máte-li koupelnu bez oken, bude pro vás vhodná sušička kondenzační.
  • Budete-li sušit často, hodí se vám sušička s tepelným čerpadlem.
  • Máte-li velmi omezený prostor, pořiďte si pračku se sušičkou

 

TYPY SUŠIČEK

Existují 3 typy sušiček: odvětrávací, kondenzační a kombinované s pračkou. Vyrábí se ve velikosti 60, 45, některé i 42 cm.

Odvětrávací sušičky

Odvětrávací (ventilační, odtahové) sušičky patří k těm nejlevnějším a energeticky úspornějším. Vlhkost je z prádla odstraňována přes odvodnou hadici rovnou z bytu ven. Nehodí se proto do koupelen nebo jiných pokojů, ze kterých tento vývod nelze zajistit.

 

Kondenzační sušičky

Naopak ideální do koupelen jsou sušičky kondenzační. Jsou dražší a energeticky náročnější. Horký vzduch proudí skrz látku, vlhkost je zkapalňována, odváděna a zachycována do zabudovaného zásobníku, který se po usušení vylije. Lze si dokoupit hadici, která bude svádět vlhkost přímo do odpadu.

 

Pračka se sušičkou

Pračka v kombinaci se sušičkou je energeticky i časově nejnáročnější. Výhodou je prostorová úspora a nižší pořizovací náklady. Nevyrábí se však pro celé množství praného prádla (jen pro polovinu, tj. 2,5 kg) a nehladký buben pračky nedokáže zajistit efekt „samožehlení“.

Také je dobré si  ujasnit, jaké programy má sušička mít: na vlnu, syntetiku, proti pomačkání prádla, odložený start, snadné žehlení, ochrana proti pomačkání…

Inteligentní sušičky s 6. smyslem

Chytré moderní sušičky s funkcí šestý smysl dokáží rozpoznat, jaký typ prádla jste do ní vložili, jak moc je mokré, nastaví si automaticky program a uzpůsobí délku sušení. Mají zabudovaný senzor vlhkosti, na jehož základě prádlo usuší.

Můžete si vybrat stupeň usušení. Prádlo suché na skládání do skříně, mírně vlhké na žehlení či vlhké na mandlování. Těchto stupňů může být samozřejmě mnohem více, záleží na typu pračky.

 

Sušička zbaví šaty kouře

K dalším zajímavým funkcím patří např. funkce provzdušnění. Prádlo z restaurace načichlé kouřem vložíte do sušičky a proudící vzduch vyfouká kouřový zápach. Pokud máte doma chlupatého mazlíčka, sušička z prádla téměř všechny chloupky vyfouká.

U kvalitních sušiček se nemusíte bát, že se vám prádlo zničí či nadměrně opotřebuje.

 

Nevýhodou je spotřeba energie

Nevýhodou sušiček je jejich vysoká spotřeba. Sušičky v energetické třídě A, popř. A+ jsou mnohem dražší než dostupné sušičky z energetické třídy C. Čím sušší prádlo do sušičky vložíte (vyždímané na vyšší počet otáček), tím více energie ušetříte.

Některé sušičky dokáží usušit najednou až 6 kg prádla. Můžete v nich sušit taky deky, peřiny, boty, spacáky, koberečky apod.Horký vzduch proudící uvnitř bubnu napomáhá přehazování a nadnášení prádla a suší jej o to intenzivněji. Vzduch prochází přes filtr, který zachytí uvolněná vlákna a částice textilu.

Sušení končí tzv. chladící fází, kdy se na prádlo fouká studený vzduch. Horké prádlo se totiž velmi snadno pokrčí. Pokud prádlo do sušičky poskládáte, tento efekt ještě podpoříte.

Napsat komentář