Jak vyčistit skvrny

Inkoust, propisovací tužka, lihový fix
Látku položíme skvrnou na savý papír a z rubu vlhčíme technickým nebo čistým lihem. Rozpuštěný inkoust se vpíji do savého papíru, proto je třeba po chvíli vždy papír posunout.

Žvýkačka
Na žvýkačku nakapeme odlakovač na nehty a opatrně ji odstraníme.
Nebo žvýkačku zchladíme kostkou ledu. Jakmile ztvrdne, z látky ji odloupneme.

Dehet, tér, asfalt
Rozpustíme terpentýnem a vytřeme čistým hadříkem. Okamžitě pereme.

Vosk
Opatrně seškrábeme tupou hranou nože, pak látku vložíme mezi dva savé papíry a přežehlíme. Žehličku nastavíme na nejnižší teplotu, vosk se rozpouští již při 50 až 65°C podle druhu materiálu. Rozpuštěný vosk se vpije do savého papíru. Zbytek vosku odstraníme terpentýnem nebo technickým benzínem.

Olej
Flek na oblečení od oleje posypeme vrstvou solamylu nebo dětského zásypu. Necháme alespoň hodinu a pak se skvrny snadno zbavíme kartáčkem.

Víno, ovocné šťávy, čaj, káva
Skvrnu nejprve čistíme studenou vodou a mýdlem na praní, poté ji namočíme na 10 – 15 minut do roztoku kávové lžičky boraxu (vodnatý tetraboritan sodný) v ¼ litru teplé vody.

Borůvky
Čerstvou skvrnu okamžitě pereme pod tekouci vodou.
Zaschlé skvrny odstraníme peroxidem vodíku s velmi nízkou koncentrací.

Červené víno
Čerstvou skvrnu ihned zasypeme solí, necháme chvíli působit a poté přepereme v teplé vodě.

Tráva
Skvrnu čistíme hadříkem namočeným v benzínu nebo metylalkoholu.

Špenát
Skvrnu delší dobu potíráme rozkrojenou bramborou dokud nezmizí. Potom vymácháme ve vodě.

Lak na nehty
Látku položíme skvrnou na savý papír a z rubu kapeme na skvrnu odlakovač na nehty. Ten se vpíjí do savého papíru spolu s rozpuštěnou barvou, proto musíme vždy po chvíli savý papír posunout nebo vyměnit.

Čokoláda
Zchladíme a opatrně tupou hranou nože seškrabeme. Se zbytkem si již moderní prací prášky poradí.
Čerstvou skvrnu ošetříme tak, že místo posypeme solí a vytíráme mokrým hadříkem.
Velmi staré a odolné skvrny potřeme hodinu před praním glycerínem.

Kakao
Skvrnu od kakaa nejlépe vyčistíme roztokem čpavku. Nemáme-li čpavek, skvrnu pokapeme saponátem na nádobí a oděv namočíme do vlažné vody. Pak ho vypereme.

Krev
Čerstvou krev pereme ve studené vode s trochou kuchyňské soli.
Zaschlá krev se dá odstranit směsí zředěného peroxidu vodíku s trochou amoniaku. Nelze použít na barevné a silonové látky.

Kari koření
Skvrnu důkladně vymácháme ve vlažné vodě. Pak flek potřeme glycerinem a necháme hodinu působit. Potom skvrnu opláchneme, vymácháme a vypereme. Na odolné skvrny použijeme zředěný peroxid vodíku.

Hořčice
Skvrny od hořčice odstraníme vypráním ve vodě se sodou.

Kečup
Čerstvé flíčky od kečupu podržíme pod studenou vodou a promneme. Z pracího prášku a studené vody umícháme hustou kašičku, naneseme ji na skvrnu a necháme 2 hodiny působit. Potom skvrnu ve studené vodě vypereme.

Rez
Skvrnu podložíme bílým savým hadříkem a vymačkáme na ni šťávu z poloviny citronu. Šťávu z citronu posypeme solí a necháme hodinu působit. Opláchneme a vypereme.

Tráva
Látku namočíme přes noc do mléka a potom vypereme.

Skvrny od asfaltu či dehtu
Potřeme máslem, mastnotu od másla odstraníme Jarem nebo prostředkem na odstraňování skvrn.

Tuš
Škola je tu. A spousta školáků se na hodinách výtvarné hodiny polije tuší. Zasažené oblečení už vyhazovat nemusíme. Postačí sklenice mléka. Skvrnu namočíme do mléka a necháme odmočit alespoň tři hodiny.

Flek od příliš horké žehličky
Odstraníme ho tak, že postižené místo jemně navlhčíme a opatrně posypeme kukuřičným škrobem. Necháme zaschnout a potom skvrnu setřeme spolu se spáleninou.

Napsat komentář