Praní a teplota vody

Jak zvolit správnou teplotu vody.

Praní prádla může být někdy komplikovanější než se na první pohled zdá – zejména pokud jde o volbu správné teploty vody. Zde je několik rad, jak zvolit správnou teplotu vody.

Kolikrát se nám stane, že vytáhneme růžové tričko místo bílého, nebo žehlíme kalhoty, ale zjistíme, že ta skvrna od oběda z minulého týdne nezmizela?

Nejspíš si říkáte, proč vše neprat ve studené vodě a praní si tím zjednodušit? Určitě ne, protože praní ve studené vodě neodstraní mnoho běžných skvrn, které se poté ve vláknech usadí a oblečení je zničené.

 

Proč je správná teplota důležitá.

Jakmile se skvrna usadí ve vláknech (špatným praním a běžným sušením či v sušičce), je jen mizivá šance, že ještě někdy zmizí. To proto, že studená voda neodstraní skvrny tak dobře jako voda teplá a může způsobit, že oblečení je zašedlé a seprané, spíše než čisté a zářivé.

Správná teplota vody přímo ovlivňuje účinnost pracího prostředku, mačkání látek a životnost oblečení.

Pokud se naučíte dle tohoto jednoduchého návodu volit správnou teplotu praní, budete odměněni prádlem, které je krásně čisté a déle vydrží.

 

1. horká voda

Horkou vodu zvolte na bílé prádlo, abyste zabránili jeho zežloutnutí. Horká voda je nejlepší na bílé oblečení, velmi špinavé a mastné olečení a na odolné látky, které si udrží své barvy.

Určitě použijte horkou vodu pokud se potřebujete zbavit virů a bakterií, např. na praní ložního prádla, jestliže má někdo ve Vaší rodině chřipku, apod.

 

2. teplá voda.

Teplá voda minimalizuje blednutí barev a mačkání a dobře vypere i velmi zašpiněné prádlo.

Zvolte ji na světlé oblečení, které nepouští barvy, běžné a odolné látky, ručníky, jeany, bavlnu, ložní prádlo, školní oblečení/uniformy, 100% umělá vlákna, mix přírodních a umělých vláken a středně zašpiněné oblečení.

 

3. studená voda

Studenou vodu použijte na tmavé nebo barevné oblečení, které může pouštět barvu nebo blednout; a také na jemné tkaniny jako pratelné hedvábí, vlnu, plavky, sportovní oblečení a legíny, spodní prádlo.

 

Další tipy:

  • Před praním zkontrolujte skvrny na oblečení. Zvláště při praní ve studené vodě je nutné skvrny ošetřit odstraňovačem skvrn (např. Vanish, Oxy, apod.), jak již bylo řečeno, prášek ve studené vodě neodstraní skvrny příliš dobře.
  • Na skvrny od krve, červeného vína a kávy vždy použijte studenou vodu a to co nejdříve od vzniku skvrny. Teplá voda by pomohla hlubšímu usazení do tkaniny a už by se později nedala úplně odstranit.
  • Při praní ve studené vodě přidejte o tochu prášku více, oblečení bude čistší a zářivější nebo použijte prášek, který je přimo určen na praní ve studené vodě.

Napsat komentář